V předchozích článcích jsme si prošli základní variety, se kterými se u bojovnic pracuje. Nyní si přiblížíme další variety či znaky, se kterými se můžeme setkat.
Large pectorals (LP)
Velmi populární znak, který si získal v krátké době mnoho fanoušků. Setkat se můžeme také s označením „Dumbo“, „Big ears (BE)“, nebo „Elephant ears“.
„Dumbo“ rybky se vyznačují abnormálně velkými prsními ploutvemi, které jsou pigmentované (nejčastěji bílé). Jedná se o znak, který může být spojený s každou jinou varietou a rybka by tedy měla krom velkých prsních ploutví stále splňovat všechny rysy charakteristické pro danou varietu. Prsní ploutve by mimo jiné měly být proporčně stejné.
Velké prsní ploutve s sebou nesou také své neduhy. Jedním z problémů je časté třepení konců těchto ploutví. A Jelikož jsou prsní ploutve hlavními koordinátory pohybu, může rybkám jejich nadměrná velikost neúměrná tělu a zbytku ploutví působit problémy s plaváním. Jedná se však o velmi zajímavý znak, který rybky nijak zásadně neomezuje, pokud není hnán do extrémů.
Detailní popis si mohu zájemci prostudovat ve veřejně přístupném standardu Bettas4all, podle kterého se hodnotí na mnoha evropských výstavách. Tento standard je jednak velmi propracovaný, ale také jsou v něm informace srozumitelně popsané a doplněné o názorné grafické modely.
Odkaz na zmíněný standard v elektronické podobě:
Giant
V posledních letech se stali velmi populární mezi některými chovateli i u běžné akvaristické veřejnosti tzv. „gianti“. Jedná se o rybky, které jsou o poznání větší než běžné bojovnice. Vznikly postupnou cílenou selekcí pro co největší vzrůst. Oblíbenosti giantů zneužívají obchodníci, kteří často nabízejí jako gianty rybky, které jsou sice o něco větší (např. 5-6 cm v těle), ale stále zcela normálního vzrůstu. Rozpoznat gianta je vcelku jednoduché. Dospělá bojovnice může mít až 6 cm v těle, od 6 cm výš už se bere jako giant. U giantů platí stejné rozdělení variet jako u „běžných bojovnic“, jedná se čistě o otázku většího tělesného vzrůstu.
Doubletail plakat (DTPK)
Jak už název napovídá, jedná se o krátkoploutvou formu doubletaila (více o DT zde). Stejně jako závojová forma se tyto rybky vyznačují silným tělem, širokou základnou hřbetní ploutve, a především rozdělenou ocasní ploutví na dva souměrné laloky. Jedná se o oblíbenou varietu pro přimíchání pozitivních vlastností DT do krátkoploutvých linií (zejména HMPK) a své místo má i ve standardech.
Odkaz na standard Bettas4all s detailním popisem variety v elektronické podobě:
Crowntail plakat (CTPK)
O krátkoploutvé forme crowntailů jsme se již zmínili v článku věnovaným CT (zde). Stejně jako u DTPK si vysloužila díky popularitě vlastní část ve standardech.
Odkaz na standard Bettas4all s detailním popisem variety v elektronické podobě:
Doubletail veiltail (DTVT)
Tato kombinovaná varieta snoubí DT s VT (více o VT zde). Je zde zachováno jednoduché větvení paprsků v ploutvích a protažené ploutve do špičky ze strany VT, nicméně mají rybky řadu znaků DT, včetně široké základny hřbetní ploutve a rozděleného ocasu na 2 laloky. Tato varieta není příliš oblíbená a věnuje se jí jen malá hrstka nadšenců. Na výstavách nemá samostatnou kategorii.
Doubletail crowntail (DTCT)
Stejně jako u CTPK jsme se o této varietě zmínili již v článku o CT (zde). Je to spíše výstřelek a honba za něčím „neobvyklým“ ze strany některých nadšenců. Cíleně se s touto kombinací v chovech prakticky nepracuje, proto jsou takové rybky k vidění jen velmi ojediněle. Výjimečně je k vidění také krátkoploutvá kombinovaná varieta DTCTPK, tedy kombinace variet doubletial, crowntail a plakat.
Combtail (CV)
Kříženec variety CT s nějakou další (např. HM, VT), který nezapadá svými znaky k žádné varietě, se obecně nazývá combtail, případně obecnou zkratkou pro kombinovanou varietu - CV.
V případě křížení CTxHM, kdy mají ryby následně základní charakteristiky HM (více o HM zde), ale mají na koncích redukované ploutve mezi paprsky, se někdy říká „halfsun“.
Tyto rybky nejsou podobně jako delty (D) v chovech nijak oblíbené a zpravidla vznikají v odchovech začátečníků, kteří míchají variety bez většího rozmyslu, nebo jako vyřazené kusy či mezičlánkem v chovu, kde dané křížení chovatel dělal za určitým cílem.
V posledních letech se občas objeví také tzv. swordtail – zde se jedná v podstatě o vadu, kdy dochází k výraznému protažení jednoho nebo několika paprsků v ocasní ploutvi tvořící "mečík".
Text: Pavel Jícha & Jiří Krupička
Zdroje/autoři fotografií:
1. (úvodní) fotografie - Jiří Krupička
2.-3. fotografie - Jiří Krupička
4. fotografie - https://i.pinimg.com/originals/47/46/71/474671e79dfadf3f0fcd37a1f08a671b.jpg
5. fotografie - https://www.facebook.com/photo?fbid=2899465803402652 (oficiální fotografie z Holland Betta Show 2019 - 1. místo v kategorii)
6. fotografie - http://www.hollandbettashow.com/wp-content/uploads/HBS2016-M5Allcolors-1.jpg (oficiální fotografie z Holland Betta Show 2016 - 1. místo v kategorii)
7. fotografie - Pong Kannawan Phanawan (zdroj: https://www.facebook.com/photo?fbid=2296178157311926)
8. fotografie - https://www.facebook.com/photo?fbid=2899486853400547 (oficiální fotografie z Holland Betta Show 2019 - 1. místo v kategorii)
9. fotografie - https://i.pinimg.com/originals/74/13/7e/74137e2c13d13a2fafe4a47244c7fc31.jpg
10. fotografie - https://i.pinimg.com/originals/22/8b/71/228b716a8204641bbb73a1e0330b08b7.jpg
11. fotografie - https://i.pinimg.com/originals/18/39/ab/1839ab5d3297da37c9b899d9e0910a00.jpg